Vitajte na portáli "Kam do školy?"

V ponuke stránok nájdete vzdelávacie zariadenia od jaslí cez štandardné školy povinnej školskej dochádzky až po alternatívne formy vzdelávania.

Veríme, že tu získate informácie, ktoré Vám pomôžu pri správnom rozhodnutí na ktorú školu, alebo vzdelávaciu inštitúciu sa prihlásiť. Zároveň veríme, že nám oznámite i Vaše skúsenosti s konkrétnymi akademickými inštitúciami a vzdelávacími zariadeniami.
Aukro.skLode Magalhãesa oboplávali cíp Južnej Ameriky a brázdili Tichý oceán. Tí, čo prežili sa nakoniec preplavili cez Indický oceán až domov.

Nevieme mávať rukami tak rýchlo, aby sme mohli lietať ako vtáky. Máme veľmi slabé svaly na rukách. Ľudia sa však márne pokúšali napodobňovať vtáky v časoch, keď ešte nebolo vynájdené lietadlo.

Bratia Wrightovci si sami zostrojili aeroplán Flyer. Prvý let trval iba 12 sekúnd.

Louis Blériot preletel Lamanšský prieliv v lietadle, ktoré sám navrhol a zostrojil. Týmto letom sa preslávil aj v Británii aj vo Francúzsku.

V roku 1958 americká ponorka Nautilus, prvá ponorka na jadrový pohon, na plavbe z Beringovej úžiny na Island preplávala priamo pod severným pólom. Plavba trvala štyri dni.

Prvú výpravu polárnikov, ktorá dosiahla južný pól, viedol Roald Amundsen, ktorý bol nórskeho pôvodu. Sane im ťahali psy husky a južný pól dosiahli v decembri 1911.

Ruský kozmonaut Jurij Gagarin obletel Zem v kozmickej lodi Vostok.

Novozélanďan Edmund Hillary a Nepálec Norgay Tenzing ako prví zdolali Mount Everest.

Cestovatelia, ktorí sa vydali naprieč Austráliou, použili ťavy. Tieto púšťové zvieratá prežijú v horúcich, suchých podmienkach austrálskeho vnútrozemia.

V roku 1993 Nór Erling Kagge sám zdolal južný pól.

Od roku 1979 do roku 1982 polárnici absolvovali cestu na južný pól a späť do Londýna – čo je dokopy viac ako 56 000 km.

Najdlhšiu zaznamenanú trasu 2 938 km preplával človek po rieke Mississippi v roku 1930. plavec strávil vo vode 742 hodín.

Prvý európsky moreplavec, ktorý uvidel Indický oceán, bol Portugalec Bartolomeu Diaz. V roku 1487 plával k južnému cípu Afriky.

Okolo roku 800 Maurovia preplávali v kanoe z Polynézie na Nový Zéland.

Kolumbus sa vydal na troch plachetniciach cez Atlantik. Cesta do Nového sveta trvala 30 dní.

Za čias Krištofa Kolumba sa verilo, že Zem je plochá doska. Ľudia si mysleli, že Kolumbus sa dostane na svojej plavbe na okraj tejto dosky a spadne z nej.

Marco Polo sa vypravil po starodávnych obchodných cestách do Ázie, do Číny. Cestovatelia išli na koňoch a ťavách cez hory a cez púšte.

James Cook navštívil tichomorské ostrovy, kde domorodci prišli privítať jeho loď vo veľkom kanoe.

Aztékovia z Mexika si mysleli, že Cortéz je boh s bledou pleťou a privítali ho darmi.

Keď sa Magalhães v roku 1519 vydal na plavbu, velil 277 mužom.

Z plavby Magalhãesa v roku 1915 sa domov vrátila v roku 1922 len jedna loď s 19 mužmi.

Prvý Európan, ktorý uvidel Tichý oceán, bol Španiel Vasco Nuñsez de Balboa, keď v roku 1513 prešiel Panamu z atlantického pobrežia až po jej tichomorské pobrežie.

Európania prišli do Severnej Ameriky pred Kolumbom. Bolo to okolo roku 1000, keď sa Viking Leif Eriksson preplavil z Grónska na Newfoundland.

Ibn Battúta bol taký slávny, že ho vítali všade, kam prišiel. O svojich potulkách po svete napísal bestseller.

Vikingovia, ktorí sa vylodili vo Vinlande, dúfali, že to bude vhodné miesto na osídlenie, a postavili si tam nové domovy.

Malá ponorka Trieste v roku 1960 prekonala rekord v potápaní. Na palube boli dvaja ľudia, ktorí sedeli v kabíne na spodnej časti plavidla.

Marco Polo mal len 17 rokov, keď podnikol namáhavú cestu z Európy do Číny.

Livingstone bol prvý Európan, ktorý videl Viktóriine vodopády v Afrike.

Livingstone a ďalší bádatelia hľadali prameň Nílu.

V roku 1863 John Hanning Speke dokázal, že rieka Níl pramení vo Viktóriinom jazere.

Pri objavovaní nových svetov sa človek dostal najďalej na Mesiac. V roku 1969 tu ako prví pristáli americkí astronauti Neil Armstrong a Edwin Aldrin.

Dvaja Francúzi, bratia Vérendryovci, boli pravdepodobne prvými Európanmi, ktorí v 40. rokoch 18. storočia dosiahli Skalnaté vrchy.

Sacagawea znamená „Vtáčia žena“. Zajali ju ako mladé dievča a predali obchodníkovi s kožušinami, neskúr ju zamestnali Lewis a Clark.

Meriwetherovi Lewisovi a Williamovi Clarkovi pomáhala Šošonka Sacagawea ako tlmočníčka pri stretnutiach s Indiánmi.

Boudicca viedla povstalcov proti rímskym vojskám. Po počiatočných úspechoch utrpeli keltskí Briti porážku.

Keď Mohamed utekal z Mekky do Mediny, skryl sa pred svojimi prenasledovateľmi v jaskyni, na ktorej potom pavúk utkal sieť. Keď prenasledovatelia videli neporušenú pavučinu, usúdili, že Mohamed nemúže byť v jaskyni.

Iulius Caesar bol najúspešnejším rímskym vojvodcom. Jeho politickí odporcovia sa obávali, že uchopí všetku moc, a preto ho zavraždili.

Karol Veľký vládol najmocnejšej ríši v Európe.

Moslimovia verili, že archanjel Gabriel je Alahovým poslom.

Kráľ Ľudovít XIV. vládol zo svojho paláca vo Versailles. Práve on schválil plány na túto grandióznu stavbu, v ktorej sa konali veľkolepé zábavy.

George Washington bojoval najskôr na strane Britov. Neskôr proti nim, aby získal nezávislosť pre Spojené štáty. Po vojne bol zvolený za prezidenta.

Henrich VIII. zúfalo túžil po synovi, ktorý by vládol Anglicku po jeho smrti. Ak mu manželka neporodila syna, alebo sa mu znepáčila, nemilosrdne sa jej zbavil.

Šalamún (asi od roku 1015 p. n. l. do roku 977 p. n. l.) bol kráľ Izraela a je známy svojou múdrosťou.

Alfréd Veľký (849-899) bol kráľom Wessexu, je najvýznamnejším anglosaským panovníkom. Porazil Vikingov a podporoval vzdelanosť.

Džingischán (1162-1227) bol mongolským dobyvateľom, zakladateľom najväčšej ríše na svete, aká kedy existovala.

Akbar Veľký (1542-1605) bol indický panovník z dynastie Veľkých Mogulov. Bol známy svojou spravodlivosťou a náboženskou toleranciou.

Abraham Lincoln (1809-1865) bol od roku 1861-1865 prezidentom USA. Bol za zrušenie otroctva a Úniu viedol k víťazstvu v občianskej vojne.

Napoleon sa dostal k moci ako obranca Francúzskej revolúcie proti vonkajším nepriateľom. Podarilo sa mu získať ďalšie časti Európy pod nadvládu Francúzska.

Franklin Roosvelt sa preslávil svojimi prejavmi k ľudu z rozhlasu. Pre alianciu v 2. svetovej vojne navrhol názov Spojené národy.

Matrin Luther King bol nebojácny bojovník za práva černochov.

Adolf Hitler sníval, že ovládne celý svet. Zatiahol Nemecko do vojny a na jeho príkaz bolo vyvraždených tisíce nevinných ľudí.

Sedem divov sveta opísali starovekí spisovatelia. Cestovateľov udivovala ich veľkosť a nádhera. Pyramídy patrili medzi najstaršie a najväčšie divy.

Alexander Veľký zašiel so svojim vojskom ďaleko na východ do Indie. Za svojho krátkeho života nikdy neutrpel porážku v boji.

Kleopatra žila vo veľkom blahobyte v Egypte. Bola potomkom jedného z Alexandrových slávnych vojvodcov.

Grécky filozof Aristoteles bol Alexandrovým hlavným učiteľom.

Kleopatra sa vydala za dvoch svojich bratov a delila sa s nimi o trón.

Kleopatra mala syna s Iuliom Caesarom a dvojčatá s Markom Antoniom.

Hadrianov val mal brány, kde rímsky vojaci kontrolovali ľudí, ktorí prichádzali do provincie Britannia alebo z nej odchádzali.

Mayovia zo Strednej Ameriky žuvali gumu. Táto guma sa volala chicle a zbierali ju zo stromov sapodilla. Chicle sa stále používa na výrobu žuvačiek.

Vládca Inkov Pachacuti viedol vojská v boji za rozšírenie svojej ríše.

Hannibalovo vojsko a bojové slony prekročili Alpy.

Starovekí Číňania stavali veľké mestá. Vidiečania nosili na trh do miest zeleninu a domáce zvieratá. Cestovateľov zo západu ohromili čínske mestá a usporiadaný život, ktorý v nich vládol.

Vikingovia boli obávanými bojovníkmi. Dávali sa najímať ako platení žoldnieri.

Väčšinu toho, čo vieme o starovekej Číne, sme sa dozvedeli z čínskych hrobiek. Našli sa v nich hlinené modely domov, vojakov a koní.

Svätá ríša rímska trvala až do začiatku 19. storočia. Po období stredovek však už nebola taká mocná.

Konfucius veril v poriadok, rodinu a dobrú vládu. Jeho myšlienky mali veľký vplyv na život v Číne.

Huni patrili k mnohým „barbarom“, ktorí napádali Rímsku ríšu. Rimania pokladali týchto ľudí za necivilizovaných.

Lode Vikingov boli rýchle a dobre ovládateľné.

Prví usadlíci priviezli do Austrálie ovce. Dnes je ich tam asi 147 miliónov, čo je takmer 9 násobne viac, ako je obyvateľov Austrálie.

Kolonisti zamaskovaní za Indiánov hádzali čaj dovezený z Veľkej Británie do mora. To bol začiatok americkej vojny za nezávislosť.

Za 1. svetovej vojny plagáty vyzývali mužov, aby sa prihlásili do armády. Mnohí z nich potom zahynuli v zákopovej vojne vo Francúzsku a v Belgicku.

Bitka z Azincourte (1415) bola víťazstvom Angličanov nad francúzskou armádou, ktorá bola väčšia. Táto bitka sa odohrala počas storočnej vojny.

Nespokojnosť ľudu bola začiatkom Veľkej francúzskej revolúcie. V Paríži zaútočil dav ľudí na väznicu Bastillu a oslobodil všetkých väzňov.

Prezidenta Kennedyho počas jazdy, z ktorej pozdravoval rozjasaný dav v Dallase, zastrelil atentátnik. Dodnes sa presne nevie, kto to bol.

V 80. rokoch 18. storočia Francúzi s nevôľou prijali novú daň zo soli, ktorú používali na solenie mäsa. V dôsledku tejto dane sa podstatne zvýšila cena soli.

V deň D, 6. júna 1944, sa spojenecké armády vylodili vo Francúzsku. Masívny útok zo vzduchu, mora a pevniny bol najväčším v histórii.

Džingischánovi mongolskí bojovníci bojovali na koňoch. Každý muž bol skvelým jazdcom a bojovníkom.

Menšie anglické lode odrazili útok veľkých galeón španielskeho námorného loďstva v bitke pri Gravelines v Lamanšskom prielive.

Anglickým puritánom pomáhali domorodí Indiáni pri stavbe obydlí a zúrodňovaní pôdy v ich novej vlasti.

Gándhí prvý raz uplatnil protest nenásilia v Južnej Afrike. Svoje presvedčenie presadzoval aj v Indii a podnietil ďalších protestujúcich po celom svete.

Grécko bojovalo proti Turkom za svoju slobodu od roku 1821 do toku 1829.

Španielske kolónie v Južnej Amerike získali nezávislosť v rokoch 1809-1825.

Rok 1848 sa stal v Európe známym ako revolučný meruôsmy rok.

V roku 1860 viedol Giuseppe Garibaldi víťazné vojsko zo Sicílie cez južné Taliansko, aby sa spojil s armádou Victora Emmanuela na severe. Keď dobyli Rím, Taliansko sa zjednotilo a stalo sa zvrchovaným štátom.

Fidel Castro bol vodcom kubánskej revolúcie, ktorá v roku 1959 zvrhla vládu diktátora Fulgencia Batistu.

Na začiatku 20 storočia boli len dva africké štáty, Etiópia a Libéria, skutočne nezávislé. V 90. rokoch 20. storočia bola už väčšina afrických štátov nezávislá.

Tehliari v staroveku udupávali riečne bahno bosými nohami, až kým sa prestalo lepiť. Pridávali doň kúsky slamy, aby zmes bola pevnejšia. Na tvarovanie tehál používali drevené odlievacie formy.

Babylončania stavali zikkuraty. Boli to chrámy a pyramídy z tehál.

Stolovníci jedli v stredoveku rukami. Sluhovia prinášali rôzne pokrmy každému zvlášť. Kosti hádzali hostia na zem, pre psy.

V meste Ur (Irak), asi v roku 4000 pred n. l. postavili oblúk z tehál.

Rimania v olejových lampách pálili tuk.

V 80. rokoch 17. storočia boli ulice Londýna osvetlené petrolejovými lampami.

Až do 18. storočia sa koberce tkali ručne. Po vynájdení továrenských tkáčskych strojov sa tkanie urýchlilo.

Do 15. storočia len málo ľudí jedlo z tanierov. Väčšina z nich namiesto tanierov používala hrubé krajce chleba.

Rimania jedli dvojzubými vidličkami.

V 18. storočí si cestovatelia so sebou nosili špeciálny kufrík a v ňom vidličku, lyžičku a hrnček.

Mestský hlásnik v amerických kolóniách v 17. storočí bubnovaním zvolával ľudí a potom im prečítal najnovšie správy.

Sumeri, obyvatelia starovekej Mezopotámie, používali rôzne hlinené žetóny na obchodovanie s rôznymi druhmi tovaru.

Do 19. storočia boli konzervy neznámym pojmom. Začali sa predávať až v 20. rokoch 19. storočia.

Zaujímavosťou je, že prvý účinný otvárač na konzervy vynašli až v 60. rokoch 19. storočia. Dovtedy si ľudia otvárali konzervy kladivom a dlátom.

V polovici 17. storočia zachvátila Európu nová mánia – pitie čiernej kávy. Ľudia sa začali stretávať v kaviarňach s priateľmi a s obchodnými partnermi.

Prvé noviny s ilustráciou sa volali Civic Mercury a začali vychádzať v roku 1643.

Ferdinand Carré vynašiel prvú modernú chladničku v roku 1858.

Prvý plast vynašiel v 60. rokoch 19. storočia Američan, keď hľadal náhradu za slonovinu, z ktorej sa vyrábali biliardové gule.

Odborové zväzy mali zástavy a obrazy, hovoriace o cieľoch ich hnutia.

Prvýkrát použili vzdušný balón vo vojne v roku 1794 počas Veľkej francúzskej revolúcie, keď francúzski prieskumníci z balóna usmerňovali delostreleckú paľbu proti rakúskym vojskám.

Rimania boli vynikajúci stavitelia. Stavali obrovské chrámy, divadlá a kamenné opevnenia. Stavali aj mosty a akvadukty s vysokými oblúkmi.

Tri klasické štýly alebo slohy stĺpov boli dórsky, iónsky a korintský. Každý sa vyznačoval typickou dekoráciou na hlavici.

V Egypte ľudia spávali najčastejšie na streche, nebolo tam tak teplo ako v dome. Strechu mali plochú, takže sa z nej nemohli zošmyknúť.

Gréci sledovali divadelné predstavenia v otvorených amfiteátroch, ktoré boli zväčša umiestnené na úbočiach. Herci hrali na otvorenej scéne. Chór spieval ,alebo komentoval dej.

Panteón v Ríme je skonštruovaný z prečnievajúcich betónových obručí. Smerom k vrcholu sa kupola zužuje.

Partenon bol jednou z najväčších gréckych stavieb. Stojí na kopci a je dominantou Atén.

Terakotová  (hlinená) figúrka ženy známa ako Venuša z Malty. Vznikla približne medzi rokmi 3400 až 300 pred našim letopočtom, našla sa na ostrove Malta.

Fresky v Sixtínskej kaplnke sú dielom talianskeho umelca Michelangela.

Pablo Picasso bol maliarom, sochárom, grafikom a aj keramikárom.

K prvým umelcom, tvorcom olejomalieb, patrili aj flámski maliari Hubert a Jan Eyck, ktorí žili na začiatku 15. storočia.

Jeden z najslávnejších obrazov na svete je Mona Lisa. Namaľoval ju Leonardo Da Vinci okolo roku 1500.

V roku 1905 skupinu francúzskych maliarov volali „divoké beštie“, lebo ich maľby boli násilné a deformované. Patrili k nim aj Henri Matisse a André Derain.

V Homérovom epose Odysea priviazali hlavného hrdinu Odysea o lodný sťažeň, aby ho do záhuby nezvábili sirény sladkými hlasmi.

Príbeh o Aladinovi a lampe s duchom je jedným z príbehov Tisíc a jednej noci.

Za dávnych čias len málo ľudí vedelo čítať. Preto boli v obľube rozprávači a potulní speváci, ktorí rozprávali a spievali príbehy o bohoch, bohyniach, príšerách a hrdinoch.

Chaucerovi pútnici rozprávali príbehy na ceste z Londýna do Canterbury.

Slávna poetka v staroveku bola Sapfo. Žila na ostrove v Egejskom mori v rokoch 610 až 580 pred našim letopočtom.

Bájky – krátke poviedky s ponaučením- sú obľúbené už od staroveku.

Predpokladá sa, že mnohé bájky vyrozprával grécky otrok Ezop, ktorý bol slepý. Možné však je, že vôbec neexistoval.

Rozprávky sú veľmi staré. Prvú zbierku európskych rozprávok napísal francúzsky spisovateľ Charles Perrault v roku 1697.

Nádherný indický epos Rámájana rozpráva o dobrodružstvách princa Rámu. Bol napísaný asi v roku 300 p. n. l.

Prvý významný japonský román bol Príbeh princa Gendžiho. Napísala ho spisovateľka Šikibu Murasaki asi v roku 1010.

Hans Christian Andersen vyrozprával príbeh o čínskom cisárovi, ktorý zbožňoval slávičí spev. Keď slávik ulete, lnahradil ho mechanickým vtáčikom.

Zvonár u Matky Božej sa stal hviezdou Disneyho animovaného filmu, čo by určite veľmi prekvapilo jeho francúzskeho tvorcu Victora Huga.

V Gulliverových cestách, ktoré napísal Jonathan Swift (1667-1745), zažil Gulliver zvláštne dobrodružstvá medzi trpaslíkmi, obrami a hovoriacimi koňmi.

Francúzsky spisovateľ Alexandre Dumas (1803-1870) napísal strhujúce dobrodružstvá o Troch mušketieroch.

Prvé detektívne poviedky napísal Američan Edgar Allan Poe (1809-1849).

Anglická spisovateľka Charlotte Brontëová (1816-1854) napísala Janu Eyrovú. Jej sestra Emily (1818-1849) napísala román Búrlivé výšiny.


Prvé meno Lewisa Carrolla bolo Charles Lutwidge Dodgson (1832-1898). Napísal dielo Alenka v krajine zázrakov.

Shakespearove hry sa hrali v londýnskych otvorených divadlách ako napríklad v Globe. Hercami boli len muži, ktorí hrali aj ženské postavy.

Vlastné meno Marka Twaina bolo Samuel Clemens. Kedysi pracoval ako kormidelník a pokrik „mark two“ označoval hĺbku vody.

Spev znie lepšie pri kúpeli. Zvuky nášho hlasu sa odrážajú od stien a voda zosilní ozvenu.

Malý Mozart udivoval každého svojou brilantnou hrou na klavír. Keď vyrástol, stal sa z neho jeden z najvýznamnejších hudobných skladateľov.

Anna Pavlovová stvárnila umierajúcu labuť tak dojímavo a precítene, že obecenstvo priam fascinovala.

Hudba sa nehrá vždy podľa napísaných nôt. Džezoví umelci často improvizujú. Toto sa nazýva „jam-session“.

Nahrávky Elvisa Presleyho sa stali hitmi po celom svete. Zažiaril však aj ako herec v mnohých filmoch.

Ľudia organizujú preteky zvierat všetkých druhov a veľkostí, napríklad aj pštrosie, či slimáčie.

V rímskych pretekoch vozov hnali vozataji štvorzáprah po trati zvanej hipodróm. Diváci uzatvárali stávky na víťaza.

Skateboarderi si dávajú chrániče na lakte a na kolená, aby sa nezranili.

V stredoveku bol futbal drsnou hrou, ktorá mala len niekoľko pravidiel. V roku 1314 ho anglický kráľ zakázal pre jeho surovosť.

Pri basketbale si hráči loptu prihrávajú a usilujú sa hodiť ju do koša. Vysokí hráči majú samozrejme výhodu.

Bleskurýchli Muhammad Ali bol pravdepodobne najslávnejším boxerom všetkých čias. Predpovedal výsledok svojich zápasov vo veršoch.

Už v jaskyniach, kde žili ľudia v dome kamennej sa našli maľby lukostrelcov.

Prvé moderné olympijské hry sa konali v Aténach, v roku 1896.

Najrýchlejšou loptovou hrou je „pelota“, pri ktorej rýchlosť lopty dosahuje aj 300 km/h.

Prvé preteky v skokoch na koni sa konali v Londýne v roku 1869.

Holanďania hrali ľadový hokej už v 16. storočí, ale moderný ľadový hokej sa začal hrať v Kanade od polovice 19. storočia.

Už Rimania organizovali preteky vo veslovaní, ale preteky člnov sa konali v histórii určite oveľa skôr.

Prvou krajinou, ktorá oficiálne organizovala preteky v plávaní, bolo Japonsko, bolo to už okolo roku 35 pred našim letopočtom.

Grécki atléti, ktorí sa zúčastňovali na olympijských hrách v staroveku, boli nahí. Beh a hod diskom boli dve hlavné disciplíny týchto hier.

Lacrosse prvý raz hrali Indiáni Irokézi v Severnej Amerike. V každom tíme bolo aj 1 000 hráčov. Hra trvala celé hodiny.

Bohyňa Aténa bola ochrankyňou Atén. Milovali ju, aj sa jej báli. K jej chrámu prichádzali s darmi v podobe pokrmov a nápojov, ktoré kládli k nohám obrovskej sochy Atény.

Rímski vojaci si „požičiavali“ bohov z krajín, ktoré dobyli. Dúfali, že rozliční bohovia ich ochránia pred zúrivými nepriateľmi.

Pirátky Anne Bonnyová  a Mary Readová sú výnimočnými postavami, pretože pirátmi boli väčšinou muži.

V roku 4 pred našim letopočtom sa narodil Ježiš Kristus.

V roku 43 sa začalo dobývanie Británie Rimanmi.

V roku 476 nastal pád západnej Rímskej ríše.

V roku 570 sa narodil v Mekke prorok Mohamed.

V roku 1066 bola bitka pri Hastingse, normanský vojvoda Viliam dobýval Anglicko.

V roku 1492 objavil Kolumbus Ameriku.

V roku 1588 Anglicko porazilo španielsku námornú flotilu.

V roku 1620 a puritáni (Pilgrim Fathers) plavia do Ameriky.

V roku 1666 zachvátil Londýn veľký požiar.

V roku 1776 americké kolónie vyhlásili nezávislosť.

V roku 1789 bola Veľká francúzska revolúcia.

V roku 1865 sa skončila americká občianska vojna.

V rokoch 1914-1918 sa konala 1. svetová vojna.

V roku 1917 – ruská revolúcia.

V rokoch 1939-1945 sa konala 2. svetová vojna.

V roku 1969 boli prví ľudia na Mesiaci.

V bitke o Trafalgar v roku 1805 admirál Nelson velil britskej flotile. Keď sa prechádzal po palube vo svoje admirálskej uniforme s medailami, zasiahla ho nepriateľská guľka.

Hiawatha presvedčil ostatné čerokijské kmene, aby sa spojili proti nepriateľom – belochom.

Keď Boona zajali Indiáni, prinútili ho prebehnúť uličkou smrti. Musel bežať pomedzi dva rady bojovníkov, ktorí boli ozbrojení kyjakmi.

Jesse James sa stal ľudovým hrdinom Juhu aj napriek svojim zločinom.

Indián Pawnee si adoptoval Daniela Boona za svojho syna.

Geronimo žil po svojej kapitulácii v Oklahome. Zomrel v roku 1908.

V severnom Anglicku je niekoľko miest pomenovaných podľa Robina Hooda.

Brat Jesseho Jamesa Frank bol odsúdený, no nakoniec aj oslobodený. Zvyšok života strávil ako farmár.

Spartakus sa narodil na území dnešného Bulharska.