Nad kým práve premýšľaš?

Vie niekto čítať myšlienky? Odpoveď je ÁNO, vie to Akinator. Stačí zadať prezývku, vek a pohlavie. Vek a pohlavie odporúčame udať pravdivo, rovanko ako čo najpresnejšie odpovedať na všetky, na ktoré sa Vás prezieravý "Aladin" pýta. Budete však potrebovať angličtinu, nemčinu, prípadne francúzštinu. Uspejete aj s ruštinou a ďalšími piatimi jazykmi.

Či už máte na mysli slovenskú, českú, britskú celebritu, mamu, suseda, alebo priateľa, Akinátor vo väčšine prípadov odhalí to, čím sa  práve Vaša myseľ zaoberá. Dôležité je však odpovedať správne, ak Akinátor po 50 pokusoch aj tak neodhalí vašu osobu, pomôžte mu a napíšte o koho išlo, aby už nabudúce uhádol, o koho ide.

 

Aká skladba sa hodí k mesiacu NOVEMBER?

Určite viacerým z Vás napadla November rain od Guns N' Roses. Svojou melódiou aj textom pripomína melancholickú náladu jesenného novembra...Tí, ktorí túto skladbu nepoznajú, nájdete je TU

a pre preklad textu, klikajte SEM


Hlášky princa Filipa

Princ Philip je manželom Alžbety II., kráľovnej britského trónu. To však nemení nič na jeho trochu pomýlenom "zmysle pre humor".

Asi najznámejšou hláškou je tá z návštevy Škótska, keď sa inštruktora autoškoly spýtal: 
 „Ako udržíte miestnych obyvateľov triezvych tak dlho, aby stihli spraviť test?“  Pri návšteve škótskej továrne narazil na zastaralý elektrický istič, ku ktorému sa vyjadrill takto: „Vyzerá, akoby ho vyrobil Ind!“

TU nájdeš viac hlášok od PP :)


Vieš mi poradiť?

Často sa Ťa niekto pýta, čo čo znamená a Teba to otrvauje? Tak klikni na www.lmgtfy.com.
   
Že nevieš čo to znamená? Je to skratka "let me google that for you". Klikneš, zadáš otázku, ktorou Ťa niekto otravuje a pošleš mu link, ktorý ti tento portál vygeneruje.


Ovečkinova konštanta

Rátaš, rátaš a stále sa nemôžeš dopracovať k správnemu výsledku? Skús použiť Ovečkinovu konštantu (OK), resp. ovečkinovo číslo (OČ).

Čo to je? Číslo býva uvedené vo forme aditívnej konštanty. Je teda prčítané k výsledku. Nie je obsiahnuté v rovniciach, pripisuje sa až k samotnému výsledku, podobne ako sa pričíta integračná konštanta.viac o použití Ovečkinovej konštanty nájdeš TU

Už v piatok začínajú jesenné prázdniny

Už tento piatok sa začínajú jesenné prázdniny, do školy sa vrátime až v stredu. Tak neváhaj ani minútu a uži si každú voľnú chvíľu mimo školy, najlepšie v prírode.

A bonus k prázdninám je, že v nedeľu ráno sa posúva letný čas na zimný.
O 03:00 si posuňte hodiny na 02:00.
Výhoda? Pospíme si o hodinu DLHŠIE!Najbližšie voľno bude však už 17. novembra - streda. Tento deň je dňom študentov a Dňom boja za slobodu a demokraciu.

Ministerstvo školstva zverejnilo prázdniny do roku 2014

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR bude zverejňovať na svojej internetovej stránke termíny prázdnin na tri po sebe nasledujúce školské roky. Doteraz sa táto informácia poskytovala len na jeden školský rok. Rezort školstva tak vychádza v ústrety všetkým subjektom verejnej i podnikateľskej sféry, pre ktoré sú termíny školských prázdnin dôležité.

viac na stránke ministerstva

Nový športový portál pre školy

    Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spustilo začiatkom októbra nový portál školského športu.  Cieľom portálu je zlepšiť informovanosť verejnosti o organizovaní športových súťaží a pohybových aktivít na školách. Tento projekt zároveň umožní zjednodušiť prácu učiteľov a pomôže zviditeľniť ich úspechy v oblasti školského športu. 

     Vďaka internetovému portálu sa budú môcť školy prihlasovať nielen na účasť v športových súťažiach, ale aj na ich samotnú organizáciu. Jeho súčasťou je aj možnosť publikovania fotografického materiálu a videonahrávok z uskutočnených podujatí.

TU ho nájdete


5. - 7.10.2010 - veľtrh vzdelávania, práce a cestovania na Slovensku

 Záujemcovia o štúdium, študenti a absolventi stredných a vysokých škôl od 5. októbra 2010 môžu navštíviť už v poradí 14. ročník veľtrhu Akadémia a 12. ročníku veľtrhu Vapac. Nájdu tu široké spektrum informácií o vzdelávaní, práci a cestovaní.  Záštitu nad podujatím prevzal minister školstva, vedy, výskumu a športu Eugen Jurzyca.

Veľtrhy sa konajú v dňoch 5. - 7. októbra 2010 v Sibamac aréne Národného tenisového centra v Bratislave. Viac informácií o veľtrhu na www.akademiavapac.sk.

4. október - Deň zvierat

Prečo práve 4. október? Je to na počesť sviatku Františka z Assisi, mnícha, ktorý  sa venoval počas svojho života opusteným zvieratkám.
Preto ak chceš vykonať dobrý skutok, tak aspoň v tento deň pomôž zvieratkám zo svojho okolia.


Stredoškoláci z EÚ sa môžu zapojiť do súťaže mladých prekladateľov


Stredné školy môžu do 20. októbra 2010 zapísať svojich žiakov do súťaže mladých európskych prekladateľov (Juvenes Translatores). Urobiť tak môžu na internetovej stránke http://ec.europa.eu/translatores. Elektronický formulár žiadosti je k dispozícii vo všetkých úradných jazykoch EÚ.

viac TU

Flinstonovci

Práve dnes (30.9.2010) oslavuje táto kreslená rodinka už polstoročnicu, teda 50 rokov. Pamätáte si ešte ich príhody z doby kamennej?TU nájdete znelku z tohoto seriálu
Jabadabadúúúúúúú

Originálny pozdrav... pohľadnica, ktorá určite zaujme a pobaví

Jeseň

23. septembra o 5:09 SELČ sa nám začala astronomická jeseň, tá meteorologická už 1. septembra. S týmto ročným obdobím však prichádza okrem farebných listov na stromoch aj sychravé počasie... Čo robiť počas týchto "smutných" dní???


                                           

TU nájdete zopár tipov

Čitateľský krúžok

V dnešnej dobe už len málokto z mladších generácií číta knihy - beletriu. A ak si už aj nájde čas, tak je to zväčša moderná beletria. Občas však neuškodí prečítať si niečo aj zo svetovej, či slovenskej klasiky. Tu Ti prinášame krátke informácie ku dielu Ivkova biela mať.
Ak aj Teba zaujala nejaká kniha a chceš sa podeliť so svojimi pocitmy a dojmami z nej, tak nám o nej napíš a my to uverejníme.


Deň mlieka v školách

Na budúcu stredu, teda 29. septembra pripadá Medzinárodný deň mlieka v školách, preto nezabudni práve v tento deň si dopriať aspoň 3 deci mlieka. Ak  Ti nechutí čisté mlieko, určite si daj aspoň Brejky z automatu, ktorý by sa mal nachádzať v každej základnej škole.


TOP 500 univerzít sveta

S pravidelnosťou každého roka zostavuje ARWU rebríček naj 500 univerzít sveta, ani tento rok sa v ňom neumiestnila žiadna slovenská univerzita, dokonca ani najstaršia a "najlepšia" ako o sebe tvrdí...


TU sa dozvieš viac..

McDonald's vs Desiata od maminky

O jedlách z McDonald's sa toho popísalo veľa. Medzi všetkými tými informáciami o tom, ako sú do jedla pridávané návykové látky, ktoré spôsobujú okrem iného aj to, že keď ideš do Mekáča, tak sa Ti začnú vyplavovať hormóny šťastia = zlepší sa Ti nálada, sa hovorilo aj o tom, že hranolky z McDonald's vydržia aj dva roky v rovnakom stave a nechytí sa ich ani pleseň...
Rozhodli sme sa, že tento "fakt" overíme. Kúpili sme teda hranolky v 
McDonald's a pre porovnanie sme pripravili zdravšiu variantu zemiakov - zemiaky varené (uvarené v slanej vode s drvenou rascou). Porovnáme nielen hranolky ale aj hamburger (dve žemle, syr, "mäso", uhorka, cibuľa a kečup). K hamburgeru sme taktiež pripravili "zdravšiu" variantu - celozrná žemľa s plátkovým syrom, šunkou, uhorkou a kečupom.Obe jedlá alebo teda desiate (aj keď kto z Vás by si zobral na desiatu varené zemiaky k obloženej žemli, že?) budeme každý deň fotiť pre porovnanie toho, ako rýchlo "starnú" a uvidíme (Vy s nami), či sa potvrdí vyslovená hypotéza.
Jedlá sú položené voľne na vzduchu (v žiadnej ochrannej atmosfére). Pre upresnenie: "doma" pripravená desiata bola urobená asi o dve hodiny neskôr než bolo jedlo zakúpené v
McDonald's.

TU nájdeš fotky s komentami


Čo Ti nesmie uniknúť?

Našli sme stránku, ktorá je určená najmä pre dievčatá, ich sestry, kamarátky, mamy ale i staré mamy, ktoré nechcú zapadnúť medzi sivý priemer ľudí, ktorí nosia dookola to isté a jedine to, čo je momentálne v ponuke tradičných obchodov a značiek a chcú aspoň trochu vyčnievať z davu. Určite tu však nájdu darček k meninám, narodeninám, či pomaly sa blížiacim Vianociam aj chalani, ktorým záleží na ich kočke...TU sa dozvieš viac...

Školská výuka

Na našu Facebook-ovú stránku sme pridali obrázky zo školského prostredia, ak máš aj Ty nejaké vo svojom archíve, tak neváhaj a pošli nám ich na fotka@kamdoskoly.sk a podeľ sa tak s vtipnými momentkami aj s ostatnými spolužiakmi.


TU nájdeš viac obrázkov

Školský poriadok

Prinášame Ti tak trochu netradičný školský poriadok, určte však neodporúčame sa nim riadiť v bežnom študentskom živote, slúži skôr pre pobavenie.

máčkni myšou SEM

Einsteinova hádanka

Ak sa nudíš a nebavia Ťa už ani počítačové hry, či televízia, ponúkame Ti na zahnanie nudy "Einsteinovu hádanku". Určite sa pri nej zabvíš a precvičíš si aj logiku... tak hor sa do nej. Nájdeš ju práve TU

10 tipov na ťahák

Začneme tým, že je dôležitou vecou je metóda písania ťahákov. Podstatné je písať na ťahák učivo skratkami, heslovito, prehľadne, aby ste sa v ňom vyznali, šetrí to čas a aj priestor (ťahák na A5 a väčšie formáty určite neodporúčame).

klikni SEM a dozvieš sa viac

Čo nás zaujalo?
   
    Okrem známej
wikipédie, z ktorej často čerpáme informácie, či už do referátov, seminárnych prác alebo dokonca do diplomoviek (z čoho niektorí vyučujúci nie sú 2x nadšení), sme objavili na internete NECYKLOPÉDIU. Nachádzajú sa tu seriózne vyzerajúce články, akoby z wikipédie, ale obsah je často veľmi zábavný. Určite táto stránka stojí za pozretie.
Pozor však, aby si do referátu namiesto z wikipédie nestiahol článok z necyklopédie. Výsledkom Tvojho "snaženia" pravdepodobne jednotka nebude, iba ak by mal vyučujúci véééééééééľký zmysel pre humor.


terMÍNY

Okrem prázdnin sú dôležité aj dátumy skúšok. Pre deviatakov je to Testovanie 9 (Monitor 9), pre stredoškolákov sú to maturity alebo záverečné skúšky. Netreba zanedbať ani písomnú, ani ústnu, či praktickú skúšku/maturitu.

Tu sa nachádzajú dôležité dátumy:

Deviataci
Testovanie 9: 9. marca 2011 (streda) (matematika, slovenský jazyk,                                                                            maďarský/ukrajinský jazyk)
                        29. marca 2011 (utorok) - náhradný termín
Testovanie matematickej a čitateľskej gramostnosti: 28.4 2011 (štvrtok)

harmonogram testovania nájdeš TU

Maturanti
30.9.2010 – najneskorší termín, dokedy si musia maturanti zvoliť predmety, z ktorých chcú maturovať a nahlásiť úroveň náročnosti spolu so špeciálnymi potrebami.
15.10.2010 – najneskorší termín, dokedy môže žiak písomne oznámiť triednemu učiteľovi zmenu predmetov, ich úrovne alebo špeciálnych potrieb.
31.1.2011 – najneskorší termín, dokedy môže riaditeľ školy v osobitných prípadoch, najmä ak ide o žiaka, ktorý má dlhodobý pobyt v zahraničí alebo mu to nedovoľuje jeho zdravotný stav, povoliť iný termín na zmenu predmetov, ich úrovne alebo špeciálnych potrieb.

Časový harmonogram externej časti a písomnej formy internej časti:

15.3. 2011 - slovenský jazyk a literatúra, slovenský jazyk a slovenská literatúra (školy s VJM)
16.3.2011 - anglický jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, francúzsky jazyk, španielsky jazyk, taliansky jazyk
17.3.2011 - matematika
18.3. 2011 - maďarský jazyk a literatúra, ukrajinský jazyk a literatúra

31.3.2011 – najneskorší termín, dokedy musí riaditeľ strednej školy na návrh predmetovej komisie schváliť maturitné zadania jednotlivých predmetov ústnej formy internej časti maturitných skúšok, ktorých súčasťou je aj zoznam povolených učebných pomôcok.

14.4.2011 - 19.4.2011 – náhradný termín externej časti a písomnej formy internej časti v závislosti od počtu žiakov prihlásených na náhradný termín v školách, ktoré určia krajské školské úrady.

Odporúčané termíny ústnych maturitných skúšok budú oznámené neskôr.

viac o maturitách nájdeš TU

Pre stredoškolákov, ale najmä pre vysokoškolákov, ktorí sa balia na internát, či kolej máme pripravených niekoľko rád, ktoré sa určite pri balení vecí na tento školský rok zídu:
-
 v prvom rade (hlavne internátny nováčikovia) si musíte uvedomiť, že internát je prázdny
 - to, čo si nedonesiete, tam nemáte, žiadny toaletný papier, žiadna utierka, či špongia alebo saponát na umývanie riadu
- okrem postele a jednej stoličky iné miesto na sedenie nemáte, takže ak k Vám zavíta návšteva (a hlavne viacčlenná) určite si nesadne na zem, ale na posteľ - potrebujete deku, alebo niečo, čím si zakryjete periny, resp. plachtu
- ak si budete variť, čo je veľmi pravdepodobné, budete potrebovať aj také samozrejmosti ako je soľ, cukor, korenie, olej a pod., (šikovnejší si požičajú od susedov ;) )
- k hygienickým potrebám okrem toaletného papiera patrí aj mydlo, zubná kefka, či pasta
celý článok nájdeš TU

Prišiel nový školský rok 2010/2011 a sním samozrejme aj prázdniny, sviatky a dni pracovného pokoja. Tu Ti prinášame ich prehľad:

Prázdniny:


ako prvé nás zastihnú prázdniny jesenné:

29.10.2010 (piatok) - 2.11.2010 (utorok) a v stredu ideme naspäť do školy
¤
po jeseni prichádza ďalšie ročné obdobie a s ním aj zimné (vianočné) prázdniny:
23.12.2010 (štvrtok) - 7.1.2011 (piatok), do školy ideme až v pondelok (10.1.2011)
¤
po úmornom polročnom snažení príde aj deň voľna v podobe polročných prázdnin:
31.1.2011 (pondelok), druhý a určite aj úspešnejší polrok začína
1.2.2011 (utorok)

¤
po krátkom čase opäť príde čas na oddych od učenia - jarné prázdniny (aj keď podľa ročných období  sa nachádzajú ešte v zime a preto odporúčame využiť prázdniny na lyžovačku, sánkovačku, korčuľovačku, či guľovačku)
ako prví si ich užijú žiaci a študenti Banskobystrického, Žilinského a Trenčianskeho kraja (stredné Slovensko):
14.2.2011 (pondelok) - 18.2.2011(piatok), do školy sa vrátia 21.2.2011 (pondelok)

tu sa začína oddych pre západné Slovensko (Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj):
21.2.2011 (pondelok) - 25.2.2011 (piatok)

východné Slovensko (Košický, Prešovský kraj) príde na rad ako posledné:
28.2.2011 (pondelok) - 4.2.2011 (piatok)
¤
v jarnom období prídu vhod Veľkonočné prázdniny, ktoré začínajú vo štvrtok 21.4.2011 a končia sa 26.4.2011 (utorok), do školy sa ide až v stredu
¤
a školský rok sa končí vo štvrtok 30. júna a HURÁ na letné prázdniny!!! školský rok 2011/2012 začína v pondelok 5.9.2011

čas medzi prázdninami však vyplnia aj štátne sviatky a dni pracovného pokoja:
1.9.2010 (streda) - Deň Ústavy SR
15.9.2010 (streda) - Sedembolestná Panna Mária

1.11.2010 (pondelok) - Sviatok všetkých svätých
17.11.2010 (streda) - Deň boja za slobodu a demokraciu

24.12.2010 (piatok) - Štedrý deň
25.12.2010 (sobota) -  Prvý sviatok vianočný
26.12.2010 (nedeľa) - Druhý sviatok vianočný

1.1.2011 (sobota) - Deň vzniku SR
6.1.2011 (štvrtok) - Zjavenie Pána (Traja králi)

22.4.2011 - Veľký piatok
24.4.2011 - Veľkonočná nedeľa
25.4.2011 - Veľkonočný pondelok

1.5.2011 (nedeľa) - Sviatok práce
8.5.2011 (nedeľa) - Deň víťazstva nad fašizmom

 Prázdniny sú za nami, školá volá na každého wola...
-
Krmenár
sa nachádza v Notesu
-

-
Oblakár
je už zverejnený v kabinete

Respirium
-
Na žiadosť nášho prispievateľa Adama uverejňujeme jeho list o cenách na Slovensku a v Rakúsku.
Súčasne oznamujeme, že sa nejedná o overenú informáciu a náš portál nenesie zodpovednosť za údaje uvedené v tomto liste.
Prípadné pripomienky, alebo bližšie informácie konzultujte na adrese aadamovie160@gmail.com
-

-